آزمون های متداول لوله پلی اتیلن طبق استاندارد ملی ایران

آزمون های متداول لوله پلی اتیلن طبق استاندارد ملی ایران

میزان گرانروی ماده پلی اتیلن در حالت مذاب :
کاربردی‌ترین نشانه ارتباط دهنده ویژگی‌های پلی اتیلن به متوسط وزن مولکولی است. نمایه مذاب وزن (گرم) این ترکیب است که در عرض ده دقیقه از میان یک روزنه ثابت در دمای ۱۹۰ درجه سانتیگراد بیرون می‌آید، و این در حالی است که وزنه استانداردی بر روی پیستون محفظه رانش که حاوی سه گرم پلی اتیلن است، قرار دارد. نمایهٔ مذاب تا حدودی (اما نه دقیق ) نسبت معکوس با گرانروی مذاب دارد.
بنابر این با افزایش وزن مولکولی متوسط، کاهش می‌یابد. نمایه مذاب بیشتر، نشان دهنده روانی بیشتر در دماهای فرآورش است. این نماد در اصل برای نشان دادن ویژگی‌های سیلانی (روانی) به عنوان معیاری از قابلیت اکسترود شدن است. به طور کلی با افزایش نمایهٔ مذاب، استحکام کششی، مقاومت پارگی، دمای نرم شدن و چقرمگی لوله پلی اتیلن کاهش می‌یابد.
شكل1 ـ نمونه‌اي از شمای دستگاه اندازه‌گيري نرخ جريان جرمی و حجمی مذاب
( يكي از روشهاي ممكن براي قرار دادن حديده و يك نوع پيستون نشان داده شده است.)
2- آزمایش میزان درصد کربن یا دوده موجود در ماده اولیه و نهایی
از این روش برای تعیین مقدار دوده در پلی اتیلن . پلی پروپیلن و پلی بوتیلن استفاده میشود.اطلاعات حاصله از این ازمایش برای کنترل کیفیت لوله های پلی اتیلن مفید بوده و برای محاسبه جذب نوری لازم است.از آنجائیکه لوله های پلی اتیلن جانبی بر روی زمین قرار می گیرند و تحت تاثیر مستقیم نور هستند دوده سبب مقاومت لوله در برابر اشعه UV خورشید و تنش های حاصل از آن میگردد. به همین جهت میزان دوده در این لوله ها باید بین 2 تا 5/2 درصد باشد. این آزمایش در دمای 500 تا 700 درجه سانتی گراد و در اتمسفر گاز بی اثر مانند نیتروژن و انجام کراکینگ حرارتی صورت می پذیرد.
3- تعیین دانسیته
چگالی یا دانسیته محصول نهایی با غوطه ورسازی پلی اتیلن در سیال مشخص شده در استاندارد ملی 7090 و بوسیله کیت دانسیته و ترازوی آنالکتیکال انجام میشود.
4- تست خواص مکانیکی شامل خمش در برابر فشار خارجی و ضریب الاستیسیته
این آزمون طبق استانداردهای ملی و بین المللی توسط دستگاههای Tensile Tester صورت می گیرد.
5- آزمون در برابر فشار داخلی آب
این تست در دو طبقه بندی صورت می پذیرد: کوتاه مدت یا Burst و بلند مدت Hydrostatic در دماهای 20الی 80 درجه سانتی گراد، بدین صورت مقاومت و رفتار مکانیکی لوله در برابر فشار بررسی می شود.
6- بررسی ابعاد و سطح ظاهری لوله
این اندازه گیری ها توسط قطر سنج و کولیس طبق استانداردهای مربوطه بررسی و در صورت نیاز درهنگام تولید تصحیح می شود.
7- بررسی اکسایش ماده اولیه Oxidation Reduction Times- OIT
هدف از انجام این تست محاسبه میزان پایداری حرارتی مواد پلی اتیلن است که توسط دستگاه DSC انجام میشود و نباید از میزان 20 دقیقه تجاوز نماید.

 

مجموعه لوله پلی اتیلن تهران پلاستیک شمس با کادر فنی و مجرب  ، ارائه کننده مشاوره شما مخاطبان گرامی قبل خرید می باشد با ما تماس بگیرید

۰۲۱۶۶۲۵۹۵۴۰

۰۲۱۶۶۲۵۹۵۴۲

۰۹۱۲۶۳۶۳۵۱۳